Aktuality

Velorex opět na šachtěV pátek 6. července k nám opět přijede Valocars klub s jejich velorexy.

Přijďte se na ně podívat mezi 10. a 11. hod.


Oživlé prohlídky v Chrustenické šachtěO víkendu 2.-3.9. 2017 u nás proběli oživlé prohlídky.

Návštěvnici vidělí horníky, ve strojovně čerta a ve stáji dokonce koně.Více o akci na portálu Kudy z nudy


Natatáčení ČT na na přelomu července a srpna 2017Ve dnech 17.7. - 8.8. proběhne na Chrustenické šachtě natáčení
pohádky České televize o pekle a čertech.

Z tohoto důvodu bude šachta ve výše uvedeném termínu uzavřena pro veřejnost,
za což se předem omlouváme.


Stavba nového nádraží před Chrustenickou šachtoufotogalerie


Noc literatury 2017Ve strojovně Chrustenické šachty si budete moci poslechnout ukázku z knihy
"Pojď sem, ať ti můžu dát pusu", kterou Vám každou půlhodinu přečte Zuzana Vejvodová.

A aby oči nezaháleli, můžete se podívat na vystavené fotky aktů
situované do knihoven a dolů.

Více informací a rezervace prohlidek zde.


Svatba na Chrustenické šachtěDne 3.6.2016 se u nás na šachtě uskutečnila důlní svatba,
gratulujeme novomanželům a přejeme jim do společného života jen to nejlepší!

O tom, že to nevěstě i ženichovi slušelo, a jak vůbec může vypadat taková svatba v podzemí,
se můžete přesvědčit v naší fotogalerii.


Video z oslav 20. výročí založení skanzenuV červnu 2015 jsme oslavili 50 let od konce težby a 20 let trvání Důlní expozice
Chrustenická šachta. Video spustíte zde.


Chrustenická šachta v České televiziOd 29.6. do 7.7. 2014 proběhlo na Chrustenické šachtě natáčení ČT - dvanáctidílného seriálu "Neviditelní". V současné době běží v ČT upoutávky na vysílání, které bude zahájeno počátkem září. Seriál pojednává o současném životě vodníků v Praze, ale nechceme dále rozvádět děj, počkejte si raději na vysílání.

Můžeme prozradit, že v seriálu diváci uvidí: Radka Holuba (Krysa), Lenku Vlasákovou (Mráčková), Ludka Sobotu (Eda), Jiřího Langmajera (Laušman), Simonu Babčákovou (Jará), Jaromíra Dulavu (Otec Voda) a mnohé další. Režie - Radek Bajgar, kamera - Miro Gábor, vedoucí produkce - Romana Špiková, architekt - Nora Sopková.

Natáčení proběhlo k oboustranné spokojenosti a někteří, jak herci, tak členové štábu, se k nám na důl přijdou o sezóně podívat. Nakonec, přijďte i Vy, jste srdečně zváni.

Více v naší fotogalerii.


Pokračující rekonstrukce a nové exponátyByla natřena rekonstruovaná těžní věž z dolu Krušná hora a provedena generální oprava vozů pro dopravu horníků, tkz. pulmanů. Vozy dostaly nový nátěr, nové lavičky a byla provedena generálka podvozků.

Naše expozice se rozrostla o celodřevěný důlní vůz z Dolu Milán u obce Srbeč, nedaleko Nového Strašecí. Vůz pochází z období mezi světovými válkami a byl provozován na černouhelném dole Rakovnické pánve. Zachoval se díky šťastné náhodě, kdy horník, který s vozíkem v dole jezdil, si ho po zastavení provozu odkoupil a uložil do stodoly, aby byl vůz po letech jeho potomky objeven a tím zachráněn pro budoucí generace.

Pro sezónu 2014 připravujeme nový osobní dopravní prostředek, pojízdnou kládu. Jde o repliku vozu pro dopravu trestanců v kladenských dolech. Na kládě se sedí obkročmo a je bez jakéhokoli zastřešení. Přijďte se svézt.

Více v naší fotogalerii.


Zahájení sezóny 2014Vážení návštěvníci,
vzhledem k natáčení České televize, pohádkového seriálu Neviditelní, jsme nuceni posunout zahájení Sezony 2014, až na 12. července.
Omlouváme se za případné komplikace.

Miki Dobrý, správce šachty.


Prezentace historických fotografiíNaše poděkování patří sl. Husákové, díky které vznikla následující prezentace historických fotografií z doby, kdy se fáralo na Chrustenické šachtě. Prezentaci spustíte zde.


LARA CROFT fárala v Chrustenické šachtě.Odposlechnuto na autobusové zastávce Loděnice, pod lanovkou :
"Tak jste včera zase měli nějaký natáčení na šachtě, prej tam byl nějakej zmatek?"
"Ale, podle toho, co říkal jeden z toho dolu, tak tam byla nějaká Lara Croft, neříká ti to něco?"
"Cóó že, Lara Croft, a to to říkáš jen tak, víš kdo to je , máš aspoň její podpis nebo fotku, nemáš, no to si teda o hodně přišel."
"Ale, dyť to byla jenom nějaká ženská, sice hezká, ale mě to nic neříká."

Ano, skutečně jsme měli tu čest, přivítat v našem dole Laru Croft a to hned ve dvojím vydání.
V sobotu, 2.3.2013 se na šachtě odehrávalo natáčení upoutávky na počítačovou hru pro pořad RE - Play, vysílaný na stanici Prima Cool.

Šlo o minifilm, inspirovaný Tomb Raidrem. Režie Vojtěch Novák, produkce CENEGA TRIPSI STUDIO.
Stará Lara - ta čistší Colete von Croftlitz, Nová Lara - ta špinavá Zuzana Rajdlová.
Při natáčení byly využity všechny prostory dolu, včetně několika exponátů, běžela vrtačka,
ozývala se střelba a samozřejmostí byli i mrtví.
Na to, že v dole je trvalá teplota 8 stupňů Celsia, tu zimu obě Lary snášely hrdině a během celé akce nebyla nouze o humorné situace.

Záběry z natáčení můžete vidět zde

A jak se celé natáčení povedlo uvidíte zde

Chrustenická šachta zahajuje těžbuBystrému pozorovateli, který náhodou procházel 27.září, pod bývalým železnorudným dolem v Chrustenicích, jistě neušel nebývalý ruch v podobě velkého jeřábu o nosnosti 60 tun, dlouhého nákladního návěsu a zvýšeného pohybu podezřelých osob. Po krátké poradě jeřábníka s ostatními účastníky akce, se z prostor před bývalou závodní kuchyní a kantýnou, zvedlo do vzduchu podivné železné cosi, co připomínalo těžní věž. Tato konstrukce, po uložení na připravený návěs, byla dopravena před firmu Strand a následně, za pomoci obřího jeřábu, uložena a vztyčena v místech vyústění větracího komínu zdejšího Hornického muzea Chrustenická šachta. A pozorovatel se ptá: bude se tu těžit nebo co se vůbec děje? Co zodpovědné orgány, jsou patřičná povolení a kdo je povoli?

Možná že i takto by vypadal novinový článek, v případě, že by předchozí řádky popisovaly skutečný stav věci.
Skutečnost je ale úplně jiná. 27. září roku 2012 se odehrála událost, která od roku 1981, kdy byla postavena poslední těžní věž na větrací jámě dolu Schoeller na Kladně, rozhodně nemá obdoby a je asi evropskou zvláštností.
Výše uvedeného dne v 14.30h místního času, se podařilo v prostorách Důlní expozice Chrustenická šachta, postavit těžní věž ze zrušeného dolu Krušná hora u Nového Jáchymova. Začíná se tak naplňovat naše snažení o záchranu tohoto jedinečného technického unikátu a to i přes různá nařčení, že jsme věž zachránili jen proto, abychom si ji sami dali do šrotu. Věž stojí a zbývá ji natřít ochraným nátěrem, na vrchol instalovat lanovnice a střechu a připravit slavnostní uvedení " DO PROVOZU ".
Celá akce byla realizována za pomoci a pochopení mnoha firem a jednotlivců. Nelze opomenout původního majitele věže, firmu Savea, reprezentovanou pány Růžičkou a Masným, firmu Strand s panem Semrádem, firmu Stapo Praha, Lesy ČR, Stavební úřad Beroun a členy společnosti CMA, která Důlní expozici provozuje a je iniciátorem celé záchrany. Snad až budoucnost náležitě ocení záchranu tohoto technického díla našich předků, které se, navzdory času a rozumu, zachovalo do dnešních dnů. Popřejme Těžní věži dlouhý život, aby se nikdy nedožila zániku, tak jako celá dlouhá řada jejích sester a aby i v budoucnu byla trvalou památkou na doby dávno minulé.
Zdař Bůh. Miki Dobrý správce Chrustenické šachty.
Těžní věž


Těžní věž získaná z dolu Krušná Hora, která musela být kvůli transportu částečně demontována, je opravena a čeká na vztyčení nad vchodem do Chrustenické šachty.
Vše teď záleží na Stavebním úřadu Beroun, kde teď leží patřičné žádosti.
Pokud půjde vše dobře, s otevřením nové sezony 2012, by mohli návštěvníci vidět i věž.

Těžní věž z železorudného dolu Krušná hora u Nového Jáchymova. V pátek 25.6.2010 se uskutečnil transport tohoto technického unikátu, jediného svého druhu v Evropě.
Věž pochází pravděpodobně z roku 1914, kdy byl na důl dopraven nový těžní stroj ze Škodových závodů v Plzni a dá se tedy předpokládat, že s ním byla dodána i věž. K vlastnímu zprovoznění však došlo až v roce 1920.
Věž stála před ústím úkloné jámy Vilém, která vedla z nádvoří závodu na 24. patro, hlavní dopravní patro celého dolu.
Sloužila bez vážnějších poruch až do zastavení těžby v srpnu 1967. Je s podivem, že navzdory času i rozumu se zachovala do dnešních dnů a po generální opravě bude nadále dalším generacím připomínat um a řemeslnou dovednost našich předků.
Bude instalována v prostorách Chrustenické šachty. Nebyla by možná záchrana bez pochopení jednatelů firmy Savea, pánů Masného a Růžičky, kteří nám věž bezplatně předali a umožnili její převezení do naší Důlní expozice.
Dalším významným činitelem je pan Semrád, ředitel firmy Strand, v jejichž areálu se Důlní expozice nachází, který nejen že souhlasil s přechodným uložením na svých pozemcích, ale i s následnou instalací. Bez těchto lidí, vážících si naší historie, by v dnešní době Krize, nešlo zachraňovat prakticky nic, neboť není snadnější cesty než dát staré železo do šrotu a ještě něco vydělat.
Věřím, že se nám podaří věž zrekonstruovat a najít pro ni důstojné místo, které jí po právu náleží.

Natáčení dokumentu


Ve dnech 11-14.5. proběhlo na šachtě natáčení hraného dokumentu z důlního prostředí.
V roce 2002 v USA v hnědouhelném dole Quecreek v Pensylvanii, došlo při těžbě k zatopení celého dolu a
uvěznění devíti horníků ve slepé chodbě. Následovalo drama ,které trvalo 77 hodin.
Z povrchu k nim byl vyvrtán vrt a jím byl vtláčen do podzemí stlačený vzduch,
který umožnil v odříznuté části dolu horníkům dýchání. Současně byl vrtán další vrt
a jím spuštěna čerpadla, která udržovala hladinu na nejnižší možné úrovni.
Jako poslední a nejnáročnější akce pro záchranu byl velkoprofilový vrt o průměru 80 cm
a jím spuštěna záchranná klec, kterou se horníci dostali na povrch.
System záchrany byl použit v uhelném hornictví USA zcela poprvé.
Na dole u nás se natáčelo vše v podzemí. Lokaci zajistil Barrandov,
natáčení vedl anglický režisér spolu s produkčním, kameramanem a hlavní hrdina byl též z Anglie.
Ostatní herci a štáb byl český.